Znany Berlin w innej odsłonie

Turystyka

Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle bogatej oraz krwawej historii. Wydarzenia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń na terenie stolicy, następnie przez dekady Berlin rozdzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez licznych turystów. Dobrze poznać mniej popularną część Berlina, żeby zobaczyć to miejsce z nieco innej perspektywy.

Osoby pragnące poznać berlińską wersję artystycznej bohemy, na pewno powinni zwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z architektonicznego punktu widzenia, teren ten nie będzie się chwalić standardowymi zabytkami, lecz na pewno panorama jest interesująca. Spotkamy tam zniszczone, stare kamienice obok nowszych, szarych budowli, wszystkie ozdobione kolorowymi muralami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha oraz tolerancji. Mieszka tam mnóstwo osób z całego świata, rasizm nie jest akceptowany, na zewnątrz widzimy persony o różnym kolorze skóry, oni żyją w symbiozie ze sobą. Znajdziemy tam mnóstwo artystycznych kawiarni, księgarni ciekawymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce to jest także przyjazne weganom, na każdym kroku znajdziemy knajpę, w której repertuarze trudno szukać mięsa.

Warto także wybrać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne części, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy potrzebowali udać się do wschodniej części Berlina, której klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, które Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zamkniętych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, przykrytego licznymi muralami.

Berlin jest wspaniałym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu czy we wschodniej części miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.