Uzależenienia – jak oddziałują na pracę umysłu?

Społeczeństwo

Czasy się zmieniają, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś zginął, ponieważ robił coś, w czym nie widział niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem substancji odurzających nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu znika u niej jakakolwiek moralność, ponieważ nie potrafi dostrzec różnicy między dobrem a złem. Przygnębiające jest także to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi nie będzie”. To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno nakłaniać do spróbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga uzależnienia.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd zewnętrzny, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się podejście do postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by odpowiednio reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa radość, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

tabletki na powiększenie członka

Niesamowicie trudno jest wyjść z tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że boli ją każdy element jej ciała, a przez to okalecza się, żeby koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która była na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą kolejną działką się pogłębia. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też wspomnieć, że wiele narkotyków ma w składzie trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach znajduje się zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać bez końca. Należy wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, ponieważ ta wiedza może ochronić społeczeństwo przed dopuszczeniem się wielkiego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia.