Nauka drogą do wygranej

Edukacja

,,Ucz się, ucz, ponieważ nauka do potęgi klucz! ” – zapewne niejednokrotnie usłyszałeś to od ludzi bardziej doświadczonych. Jedni mówią, że czas nauki jest niesłychany, a inni, że wspominają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie da się tego ustalić, gdyż dostrzegalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po zakończeniu szkoły wyraża własną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które aktualnie się uczą często narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą opowiadania mamy, w których tak niesamowicie radośnie wspomina lata spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie zaskakiwało. Bywały oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też bywają, ale zwykle w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego odmiennie. Potrzeba na to spojrzeć stronniczo. Niektórzy lekcją określają całe swoje życie. Zdobywają wiedzę, którą mogą ulokować w poszczególnej dziedzinie, ale nie twierdzą, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są ludzie, dla których nauka kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych twierdzeń jest odrobinę słuszności.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy edukują się, mają świetne wyniki jest swobodniej w życiu, bo dostać się na należyte studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeśli ktoś pragnie profesjonalizować się w kierunku np. medycyny, nauka jest konieczna, a zdobyta mądrość będzie towarzyszyć przez cały czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dopuszczalna. Osoby, które mają problemy z przyswajaniem wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do zdobywania wiedzy, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny przebywane na mozolnym powtarzaniu nużącego materiału na egzamin.

Reasumując: zdobyta wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka daje niemało kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.